cover photo

5 tipov na bezpečný domov

Doma by ste sa mali cítiť pohodlne a mať veci pod kontrolou. Preto je dôležité porozumieť 5 kľúčovým zásadám pri prispôsobovaní vášho domova životu s VPDM (vekom podmienenou degeneráciou makuly). Každá zo zásad je kľúčová pri úprave domova, aby sa vám v ňom dobre žilo. Táto príručka vás prevedie užitočnými nápadmi, ktoré vychádzajú z uvedených zásad a pomôžu vám upraviť prostredie v každej izbe.

1. Bezpečnosť

Keď máte VPDM alebo iné očné ochorenie, zhoršujúce váš zrak, aj malé zmeny môžu mať veľký vplyv na vašu bezpečnosť. Objavte všetky drobné úpravy, ktoré vám doma pomôžu zlepšiť viditeľnosť.

2. Kontrasty a farby

Chce to odvahu! Čo sa týka farieb, jasné farby sú lepšie ako pastelové. Lepšie odrážajú svetlo a tmu. Využite v byte špecifické farby a kontrasty.

3. Osvetlenie

Chce to viac svetla! Správny typ osvetlenia, alebo dokonca žiarovky, vám môže skutočne pomôcť lepšie doma vidieť.

4. Organizácia

Staňte sa majstrom v organizovaní. Keď sa zbavíte neporiadku, jasne veci označíte, vytvoríte si systém a budete veci odkladať na to isté miesto, ľahšie ich nájdete.

5. Pomôcky pre slabozrakých

Už možno doma máte veci, ktoré robia váš domov bezpečnejší a jednoduchší. Farebné pásky, rôzne krabičky na organizovanie vecí a samolepiace papieriky na odkazy vedia robiť zázraky.

Viac nájdete v príručke, ktorú pre vás pripravujeme v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých.

 

Ďalšia novinka

Manažment VPDM

Starnutie prináša prirodzené zmeny na štruktúre očného pozadia, no na zraku sa zvyčajne prejavujú len minimálne. Pacienti s vekom podmienenou degeneráciou makuly (VPDM) však majú viaceré patologické zmeny, ktoré sa týkajú straty centrálneho videnia.

Zobraziť všetky novinky